דירות למכירה

אז הסתכלתם בלוח נדל"ן והתחלתם להתרשם מהמחירים המבוקשים עבור דירות למכירה. יפה מאוד! אבל השאלה היא כמה העסקה באמת תעלה לכם? אולי כבר התחלתם להבין שדירה בעלות של 1.5 מיליון ₪ (למשל) לא באמת תסתכם בסכום "הפעוט" הזה אלא יצטרפו אליו עוד עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים. אז רגע לפני שאתם חותמים על זיכרון דברים עם המוכר, בואו נבין אילו עלויות עוד מצפות לכם.

אנשי מקצוע שמלווים עסקאות של דירות למכירה

בעסקאות מכירת דירות עשויים להיות מעורבים אנשים מקצוע שונים, שלכל אחד מהם יש לשלם עבור שירותיו. כך למשל, כיום דמי התיווך הממוצעים עומדים על כשני אחוז משווי הדירה (ניתן כמובן למצוא הצעות פחות ויותר גבוהות), ושירותיו של עורך הדין עומדים על לפחות חצי אחוז. אז אם נחזור אל הדוגמא של דירה הנמכרת ב- 1.5 מיליון ₪, כבר הצטרפו עוד כ- 38 אלף ₪, ואליהם נוספים תשלומים לשמאי, אגרות וכדומה – שכבר מביאים את הסכום קרוב יותר ל- 45 אלף ₪.

שיפוץ של דירות למכירה

יכול מאוד להיות שתרצו לבצע בדק בית בדירה, הכרוך גם הוא באלפי שקלים. ובכל מקרה, סוגיית השיפוץ היא עולם בפני עצמו שיכול לשנות את העלות הכוללת באופן ניכר. הדבר תלוי כמובן במצבה הפיזי של הדירה ובצרכים שלכם. כך למשל, ייתכן שדירה הנמכרת ב- 1.5 מיליון ₪ תזדקק לשיפוץ בעוד 40 אלף ₪ וייתכן גם שבהרבה יותר, כשאת חלק מהתיקונים יהיה צורך לבצע במיידי, וחלקם ניתן לפרוס על פני השנים.

האם משלמים מס על הדירה?

התשובה לשאלה הזו תלויה במצב הנכסים שלכם. אם מדובר בדירה שתהיה היחידה שלכם, הרי שתהיו פטורים ממס רכישה בסבירות גבוהה מאוד. יחד עם זאת, אם מדובר בדירה שנייה ומעלה כבר צריך לשלם מס רכישה לפי מדרגות, כאשר גובה המס והמדרגות משתנים מעת לעת לפי הקביעות של משרד האוצר. כך למשל, על דירה של 1.5 מיליון ₪ שאין עליה פטור ממס רכישה, תצטרכו להוסיף עוד 8 אחוז שהם 120 אלף ₪.

הוצאות על ריביות בטווח הרחוק

נכון, את הריביות על המשכנתא לא תרגישו מייד אלא לאורך השנים, בהדרגה עם ההחזרים החודשיים. יחד עם זאת, בחישוב הכולל של עלות דירות למכירה מסתבר שהסכומים יהיו הרבה יותר גבוהים בשורה התחתונה. הדבר תלוי כמובן בגובה המשכנתא שלקחתם ובמסלול שבחרתם, כמו גם בתנאי השוק באותה העת, במחזור משכנתא שתבצעו, בנקודות יציאה וכדומה, אבל בואו נסתכל על התרחיש הריאלי. התרחיש הזה אומר שעל דירה של כ- 1.5 מיליון ₪, יתווספו תשלומי ריבית בסך של כ- 150 אלף ₪.

freepik

הוצאות נוספות

כן, ישנן הוצאות נוספות על הדירה, החל ברכישה של ריהוט ועד להובלות. לכן, רגע לפני שאתם סוגרים משהו מול המוכר, כדאי לעצור ולבדוק כמה הדירה באמת תעלה לכם והאם תוכלו לעמוד בהוצאות.